تبلیغات
ولاردشت: گیاهان دارویی، پزشکان بی زبان - مصاحبه با خانم دکتر نوبهار شاهرخی توسط ماهنامه

مصاحبه با خانم دکتر نوبهار شاهرخی توسط ماهنامه

دوشنبه 26 آبان 1393 03:33 ب.ظ

نویسنده : احمد قزوینی
ارسال شده در: گیاهان دارویی (برگ، گل، ریشه) ،

گیاهان دارویی عرصه‌ای گسترده برای حضور در بازارجهانی

به دلیل به اثبات رسیدن اثر بخشی گیاهان دارویی و داروهای گیاهی، مصرف این مواد در کشورهای مختلف، روز به روز در حال افزایش است.

این در حالیست که به دلیل نگرانی روزافزون جوامع بشری در مورد عوارض و پیامدهای داروهای شیمیایی و بی‌اثر بودن تعدادی از آنها در مصرف طولانی مدت، استفاده از ترکیبات طبیعی به صورت جایگزین یا مکمل درمان، هر چه بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

در واقع، داروهای گیاهی به عنوان درمان جایگزین با عوارض کمتر و خواص متعدد و در برخی موارد، به عنوان تنها درمان موثر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

        در عصر حاضر نیز به رغم پیشرفت های وسیع و فراگیر علمی و صنعتی، تمایل انسان برای استفاده بیشتر از امکانات طبیعی به شکل اصلی آنها ، نه تنها کاهش نیافته بلکه در مواردی افزایش نیز نشان می دهد.

آثار نامطلوب داروهای شیمیایی بر بدن انسان ، باعث شده که مردم از این داروها بتدریج روی‌گردان شوند و به داروهای گیاهی علاقه بیشتری نشان دهند.

***

دکتر نوبهار شاهرخی، متولد سال ۱۳۲۴، پس از به پایان رساندن تحصیلات خود از دانشکده داروسازی دانشگاه تهران، به استخدام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در می‌آید و بعد از قانونمند کردن گیاهان دارویی در اداره کل امور دارویی، موفق می‌شود قبل از بازنشستگی برای ۴۳ قلم داروی گیاهی مجوز صادر نماید. وی طی این مدت، با ساخت یک پماد گیاهی به نام «مینتاژل» ـ که از اسانس طبیعی نعنا ساخته شده ـ موفق می‌شود به درمان ضایعات ناشی از قارچ تریکوفیتون منتاگروفیتیس، که ناشی از قارچ اپیدرموفیتون فلوکوزوم است، بپردازد و ضمن ضدعفونی نمودن محل گزش حشرات،‌ از خارش و سوزش آن جلوگیری نماید.

نوآوری در دستگاه اسانس‌گیری خانگی و تألیف دو جلد کتاب، به نام «اسانس‌های گیاهی و اثرات درمانی آن و کنترل کیفی» و تألیف کتاب «روش‌های کیفی مواد اولیه داروهای گیاهی» از جمله افتخارات دکتر شاهرخی است که توان تخصصی و تجربی این بانوی تلاشگر را در عرصه گیاهان دارویی به اثبات می‌رساند.

فعالیت۳۳ ساله خانم دکتر شاهرخی موجب شد که گفتگویی با این بانوی فرهیخته داشته باشیم و نظر ایشان را در مورد گیاهان دارویی فعالیت وی در این زمینه جویا شویم.

ابتدا در مورد قدمت و اهمیت گیاهان دارویی در ایران توضیح دهید؟

در ایران بالغ بر ۷۰۰۰ گونه گیاهی وجود دارد که ۶۰۰ نوع آن اسانس‌دار است و خواص درمانی آنها بسته به اسانس موجود در آنها فرق می‌کند.

چرا گیاهان دارویی روز به روز بیشتر مورد توجه عموم مردم قرار می‌گیرد؟

افزایش شناخت مردم در مورد داروهای گیاهی، باعث شده که توجه جامعه به سوی این گیاهان معطوف شود، به جرأت می‌توان گفت در صورت توسعه گیاهان دارویی، در آینده، این صنعت حتی می‌تواند جایگزین صادرات نفت در کشور شود.

از این رو، تولید گیاهان دارویی و داروهای گیاهی، امری الزامی است و قوانین و ضوابط گیاهان دارویی نیز با امضای وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزیر جهاد کشاورزی به اجرا در می‌آید؛ بدین صورت که کشت، داشت و برداشت، تولید اسانس و عصاره به وزارت جهاد کشاورزی مربوط می‌شود و ساخت دارو در هر یک از این مراحل به عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

این در حالیست که متأسفانه با توجه به شناخته شدن ارزش گیاهان دارویی ولی هنوز شاهد رشد واقعی آن در کشور نیستیم.

نظرتان در مورد طرح توسعه کشاورزی گیاهان دارویی چیست؟

طرح توسعه کشاورزی در مورد گیاهان دارویی از جمیع جهات بررسی شده و در غالب کشت و صنعت و بصورت مجتمع‌های آموزشی و پژوهشی به اجرا در می‌آید.

در این طرح، زمین از منابع طبیعی به صورت استیجاری ۹۹ ساله در اختیار کشت و صنعت قرار می‌گیرد و از کشاورز ساده تا پروفسور دانشگاه در آن حضور و مشارکت دارند. برآورد اجرای این طرح ۵ میلیارد تومان است و به عنوان طرح دانش بنیان، می‌تواند از تسهیلات بانکی (تبصره‌ای) استفاده کند.

آیا شما توانسته‌اید ازاین تسهیلات بهره‌مند شوید؟

با توجه به اینکه تا به حال از هیچ ارگان یا نهاد دولتی و غیردولتی وام یا کمک دریافت نکرده‌ام و کلیه هزینه‌های پروژه را شخصاً برعهده داشته‌‌ام. خوشبختانه در سن ۷۰ سالگی بعد از ۳۳ سال فعالیت در مورد گیاهان دارویی، به آرزوی دیرینه‌ام، یعنی تاسیس کارخانه داروسازی گیاهی و ایجاد مجتمع‌های آموزشی پژوهشی رسیده‌ام، و اگر این وام به صورت بلاعوض در اختیارم قرار گیرد می‌توانم در ادامه فعالیت‌های پربار گذاشته‌ام، طی سه سال آینده، علاوه بر فعالیت در زمینه‌ی داروسازی گیاهی، مجتمع‌های آموزشی، پژوهشی را بوسیله‌ی اشخاص واجد شرایط راه‌اندازی نمایم و در عین حال چرخ کارخانه‌ی داروسازی گیاهی را نیز به گردش در آورم.

شرایط فعالیت مجتمع‌های آموزشی، پژوهشی چیست؟

مجتمع‌های آموزشی، پژوهشی که کارکنان آن از نیروهای متخصص تربیت شده‌اند دارای چهار شاخصه‌ی اصلی توسعه پایدار اقتصادی هستند؛

۱- ایجاد مواد اولیه ۲- ایجاد اشتغال (۲۵ نفر در هر هکتار) ۳- ارزآوری ۴- حمایت از محیط زیست

سخن آخر

آرزو دارم در دوره ریاست جمهوری دکتر روحانی که راه پیشرفت و توسعه اقتصاد پایدار تقریباً هموار است بیش از پیش به گیاهان دارویی توجه شود، و ایران در زمره کشورهایی قرار گیرد که در حوزه گیاهان دارویی، به جایگاه واقعی خود، دست پیدا کند.

دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: دوشنبه 26 آبان 1393 03:42 ب.ظ