تبلیغات
ولاردشت: گیاهان دارویی، پزشکان بی زبان - سوالات ضایعات نخاعی جانبازان

سوالات ضایعات نخاعی جانبازان

دوشنبه 28 مهر 1393 09:11 ق.ظ

نویسنده : احمد قزوینی
ارسال شده در: بیماری و درمان ،
مشاور تغذیه   سایت مركز  ضایعات نخاعی آقای دكتر نعمتی  -متخصص  تغذیه
 
 
پرسش كننده : مرد 30-40 سال

ضایعه نخاع كمری هستم

دارای مشكل چاقی نیستم

اشتهاء ندارم

یبوست ندارم

برای جلو گیری از خارج شدن گاز غیر ارادی چه چیزی باید  مصرف كنم

 
  پاسخ :

چنانچه دارای مشکل خارج شدن گاز غیر ارادی هستید لازم است با یک متخصص داخلی مشورت نمائید. 

 آنچه مسلم است سفت کردن عضلات لگن (اطراف مقعد) بصورت یک حرکت فیزیوتراپی می بایست بارها صورت گیرد. تمرین مکرر این ورزش عضلات را تقویت می نماید و قدرت نگهداری عضلات بیشتر می شود. (كه در افراد نخاعی دچار مشكل می باشد)

 موضوع مهم دیگر که باید به آن دقت نمائید این است که تولید و دفع گاز فرآیند طبیعی در بدن انسان محسوب می شود. به طور متوسط حدود نیم تا چهار لیتر گاز در یک فرد تولید می شود. تعداد دفع گاز بطور متوسط 14 بار در شبانه روز می باشد.  در نیمه شب و ساعات نزدیک صبح این امر بیشتر مشهود است. 

توصیه هائی  ذیل در کاهش تولید نفخ و گاز موثرند :

 1-  غذا هایی که باعث ایجاد نفخ و گاز بیشتری می شوند شناسایی کنید، مثل حبوبات، کلم، بادمجان، سویا، مغز ها، جو و... . و مصرف آن ها را کاهش دهید. برای کاهش دادن نفخ ناشی از حبوبات پیشنهاد می شود این حبوبات را شب قبل از پختن چند بار خیسانده و آب آن را دور بریزید.

2- در بین سبزیجات و میوه جات، کلم و انجیر نفخ و گاز بیشتری تولید می کنند.

3-  در هنگام خوردن غذا سعی کنید آهسته و با آرامش غذا میل نمایید. بعد از هر لقمه ی غذا قاشق و چنگال خود را به روی سفره بگذارید و بعد از اتمام جویدن کامل غذا، لقمه ی بعدی را آماده کنید. در بین غذا خوردن صحبت نکنید. هنگام خوردن غذا آب ننوشید.

4-تا جایی که می توانید در غیر ساعات اداری و رسمی فعالیت فیزیکی و ورزش  داشته باشید.

در صورتی که با توصیه های فوق نفخ و دفع گاز گهگاهی شما برطرف نگردید، می توانید از داروهای گیاهی مثل زیره استفاده کنید.

 مجددا تاكید می شود ، از نظرات پزشک متخصص داخلی نیز استفاده کنید.

 

 
 
پرسش كننده : مرد 30-40 سال

سوال شماره یك  :

ضایعه نخاع در قسمت مهره های  پشنی 

چاق نیستم

دارای یبوست هستم

دارای  مشکلات معده ودردهای مضمن درناحیه شکم وعفونتهای ادراری هستم

لطفا من را در زمینه تغذیه راهنمایی كنید

 
  پاسخ :

از آنجایی كه  دردهای مزمن علل متفاوتی دارند لذا بهتر است در رابطه با مشکلات معده ودردهای مضمن درناحیه شکم وعفونتهای ادراری با یک متخصص داخلی و یا متخصص کلیه  و مجاری ادرار مشورت کنید.  

اما نکات قابل اهمیت ذیل می تواند به شما در بهبود یبوست کمک نماید: 

به عنوان اولین قدم  اول صبح که  از خوا ب  بیدار می شوید با مصرف یک لیوان آب گرم و یا شیر داغ دستگاه گوارش (روده) را برای اجابت مزاج  تحریک کنید.

مصرف میوه جات و سبزیجات را در برنامه ی ثابت غذایی خود (5 بار در روز) قرار دهید. مصرف کافی الیاف یا فیبر که از طریق مصرف 5 بار در 24 ساعت میوه و سبزی به دست می آید خیلی مهم می باشد. 

مایعات کافی هم در پیشگیری از یبوست بسیار موثر است. لذا مایعات کافی میل نمایید، حدود 8 تا 10 لیوان (مجموع مایعات دریافتی شامل چای، آب، دوغ، سوپ،....).

بهداشت منظم روده نیز از یبوست جلوگیری می کند. (هرگاه احساس اجابت مزاج کردید در اسرع وقت به آن پاسخ مثبت دهید.). با اولین احساس اجابت مزاج در هر زمانی بلافاصله به آن پاسخ دهید و احساس اجابت مزاج را هرگز به تاخیر نیندازید.   

استراحت کافی و آ رامش نیز از یبوست جلوگیری می نماید. 

 مصرف یک قاشق مرباخوری روغن زیتون با سالاد را در برنامه ی غذایی خود قرار دهید. 

در صورتی که یبوست با روش های فوق درمان نگردید می توانید از ملین های گیاهی مثل پودر پسیلیوم استفاده کنید. هر قاشق چای خوری از این پودر را با یک لیوان آب میل کنید. می توانید 1 تا 4 قاشق چای خوری از پودر پسیلیوم را در روز میل کنید.   

فعالیت (در مورد شما با اندام هائی که قادر به حرکت آنها هستید) از عوامل موثر در پیشگیری از یبوست می باشد. 

در مورد عفونت های ادراری مراجعه به متخصص مربوطه ضروری به نظر می رسد آنچه که از نظر تغذیه ای لازم است مصرف فراوان مایعات بخصوص میوه جات که یکی از  منابع تامین آب است می باشند.

 

 
  سوال شماره یك  :

با توجه به اینكه جانباز25% وآزاده میباشم و در دوران اسارت صدمات زیادی بر اینجانب وارد شده است و از ناحیه كمری دچار آسیب های زیادی گردیده ام و همچنین دیسك ناحیه ال  4وال 5  بیرون زدگی مختصری دارد و اس1 هم صدمه دیده است و همیشه از ناحیه كمر ، درد احساس میكنم وتحرك جسمی كمی دارم ، لطفا در مورد تغذیه ،  اینجانب را راهنمایی فرمایید

 

 
  پاسخ :

نکات تغذیه ای مهم برای جنابعالی که به دلیل آسیب های طولانی ناحیه کمری قادر به فعالیت کافی نیستید شامل موارد ذیل است   :

1-  حفظ و نگهداری وزن شما  در حد طبیعی بسیار اهمیت دارد و می تواند جنابعالی را از اكثر بیماریهای ناتوان كننده مثل چاقی، بیماریهای قلبی، افزایش فشار خون و چربیهای خون حفظ نماید.

2- وعده های غذائی منظم اصل تغذیه ای مهمی به شمار می رود و لازم است از ریزه خواری پرهیز نمائید.

3-مصرف فراوان مواد نشاسته ای و قندی تسویه شده مثل قند و شكر، كیك و شیرینی ها و نانهای سفید با سلامتی طولانی مدت  شما سازگار نیست. بالعكس مواد نشاسته ای و قندی طبیعی مثل نانهای سبوس دار و میوه جات و سبزیجات برای بدن ودستگاه گوارش بسیار سودمندتر اند. بنابراین از مواد قندی ساده مثل قند و شکر حتی الا مکان در حد کمتری استفاده نمائید.  رعایت  این موارد می تواند شما را از اضافه وزن و چاقی نیز حفظ نماید.

4-امكان حفظ سلامتی و طول عمر با حذف میوه جات و سبزیجات وجود ندارد. از انجائیكه این مواد غذایی و این نعمت های الهی سرشار از ویتامین ها و مواد ضد سرطانی اند، مصرف آنها تضمین كننده از خطرات بسیاری از سرطانها می باشند. بنابر این طوری برنامه ریزی نمائید تا 5 بار در روز از انواع سبزیجات و میو جات استفاده نمائید.

5-روغن ها ی نباتی جامد برای  حفظ سلامت قلب شما خوب نیستند و باید مصرف آنها را حذف و به جای آنها روغن مایع مخصوص سرخ كردنی را در حد متعادل جایگزین نمائید. جایگزینی روغن های گیاهی خالص مثل زیتون به جای روغن های حیوانی موجود در گوشت ها و لبنیات پر چرب و روغن زرد و دنبه تضمین كننده سلامت قلب و حفظ از مرگ ناگهان می باشد.

6-مصرف كمتر قند و شكر و كلیه محصولات غذایی دارای شكر مثل نوشابه ها ، آب میوه های آماده، كیك و شیرینی ها، مربا، زولبیا، و بامیه بدن شما  را از بسیاری از بیماریها حفظ می كند.

7-نمك ماده ای است كه بدن انسان برای فعالیت طبیعی خود به آن نیازدارد اما مصرف عادتی غذاهای شور و به خصوص استفاده فراوان از نمك در سر سفره به مدت طولانی، فشار خون طبیعی را بالا برده و خطر سكته های قلبی و مغزی را بالا می برد. توصیه می شود در حد امکان از غذا های بیرون منزل که معمولا پر نمک تر می باشند کمتر استفاده نمائید. همچنین حذف نمکدان از سر سفره می تواند مصرف نمک را بصورت مورد قبولی کم نماید. البته برای حفظ استحباب میل نمک در شروع و انتهای غذا می توان مقدار خیلی کم نمک را سر سفره قرار داد تا با نوک انگشت به مقدار کم میل نمود.

8-مصرف ماهی و بخصوص ماهی روغنی مثل غزل آلا كه دارای روغن امگا 3 می باشد خطر مرگ ناگهانی را كم می كند.

9- شاه كلید حفظ سلامتی شما برادر گرامی فعالیت بدنی است. فعالیت بدنی سبب حفظ وزن بدن در حد طبیعی می شود كه اولین گام در حفظ سلامتی است.  بی تحركی شروع تحلیل  تدریجی بدن انسان است. بنابر توصیه می شود تا می توانید از ماهیچه هائی که دارید استفاده کنید. لازم است انواعی از فعالیت را برای خود در نظر بگیرید که از عضلات ناحیه دست و شانه بیشتر استفاده شود (منظور عضلاتی که قادر به استفاده از آنها هستید).

10 آب این مایه حیات بهترین نوشیدنی است آنرا با هیچ نوشیدنی دیگری مثل نوشابه، دلستر و ......جایگزین نكنید.

 

 
 
پرسش كننده : مرد زیر بیست سال

سوال :لطفا برایم توضیح دهید  چه چیزی بخورم  كه راحت هضم شود ، خاصیتش بالا باشد و ضررش كم باشد ؟

قابل ذكر است كه من دچار ضایعه نخاعی گردنی   هستم ، دچار چاقی  نیستم،دارای یبوست هستم ،دچار نفخ معده و دفع هستم ،تاكنون در دوره آموزشی  تغذیه شركت نكرده ام .

 

 
  پاسخ :

با تشکر از سوال جالبتان. موارد ذیل برای انتخاب غذا به شما کمک می کند :

1- سعی کنید مصرف میوه جات و سبزیجات را در برنامه ی ثابت غذایی خود (تا 5 بار در روز) قرار دهید.

2- از مصرف قند های طبیعی مثل خرما و عسل غافل نشوید. در میان وعده ها حتما یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی را میل کنید.

3- ازنان های سبوس دار و خوب پخته شده مثل نان سنگک استفاده کنید.

4- مصرف سه بار لبنیات در روز را در برنامه ی ثابت و قطعی خود قرار دهید.

5- روزانه حتما یک قاشق مرباخوری روغن زیتون به همراه غذا یا سالاد میل کنید.

6- از قند های مصنوعی مثل شکر، قند و انواع فرآورده هایی که در آن ها شکر به فراوانی یافت می شود پرهیز کنید، این موارد شامل نوشابه ها و آبمیوه های بازاری می باشد.

7- مصرف دو بار ماهی های چرب مثل ماهی قزل آلا را در هفته در برنامه ی غذایی خود قرار دهید.

8- آب را به عنوان بهترین نوشیدنی خود انتخاب کنید.

 

 
 
پرسش كننده : مرد  چهل سال

سوال :لطفا برایم بگویید از چه تغذیه ای  استفاده كنم كه باعث پیشگیری از  چاقی و همچنین عفونت های ادراری گردد ؟

 ضمنا من دچار ضایعه نخاعی كمری  هستم ،فاقد مشكلات چاقی  هستم ،دارای یبوست نیستم،دارای كلسترول بالا هستم وتاكنون در دوره آموزشی  تغذیه شركت نكرده ام .

 

 
 

چاقی یک مشکل عمومی در تمام دنیا می باشد. در حال حاضر کشور های در حال توسعه مثل ایران نیز با مشکل عمومی اضافه وزن و چاقی رو برو هستند. چاقی یک مشکل سبک زندگی جدید می باشد. تغذیه فقط یکی از عوامل مربوط به سبک زندگیست. در درجه ی اول شما باید هر قدر میتوانید فعالیت بدنی داشته باشید، بنا براین بهتر است برای خود ورزش هایی را انتخاب کنید که از اندام های فوقانی وکمر استفاده شود. به خاطر ضایعه ی نخاعی و آسیب اندام های تحتانی نباید تسلیم شوید و خود را از فعالیت فیزیکی محروم کنید. حتی حرکت دادن ویلچر در خیابان هم نوعی فعالیت فیزیکی محسوب می شود. تغذیه ی مناسب برای شما  و سایر افرادی که می خواهند به اضافه وزن و چاقی دچار نشوند شامل موارد ذیل می باشد :

 1- حتی الامکان از غذاهای سرخ کردنی و غذاهایی که پراز روغن می باشد پرهیز کنید. مثل سیب زمینی سرخ کرده، انواع ته  دیگ، انواع کتلت و کوکو.

2- از لبنیات کم چرب استفاده کنید. در ایران پنیر های سفید بسته بندی معمولا کم چرب هستند. شیر یارانه ای معمولا 5/2 درصد چربی دارد. شما بهتر است اگر می توانید از شیر 1تا 5/1درصد و همچنین ماست کم چرب استفاده کنید.

3- در همه ی وعده های غذایی تان از سبزیجات استفاده کنید. مثل : خیار، گوجه فرنگی، هویج، کاهو، کلم، انواع سبزی خوردن، فلفل دلمه ای، فلفل سبزو... .

4- تصور نکنید روغن مایع بدون انرژی است و باعث چاقی نمی شود. همه ی روغن ها در صورتی که زیاد مصرف شوند باعث اضافه وزن می شوند.

5- در میان وعده ها از میوه جات استفاده کنید.

6- مصرف مواد غذایی پر انرژی ولی کم ارزش مانند چیپس، پفک، کیک، دونات، بیسکوییت، شکلات، شیرینی و ... را حتی الامکان کاهش داده و محدود به مهمانی ها کنید.

7- از حبوبات مثل عدس، لوبیا، نخود و ماش بیشتر استفاده کنید و حتی گاهی اوقات آن ها را جایگزین گوشت قرمز کنید.

8- مصرف گوشت سفید مثل مرغ و ماهی را به جای گوشت قزمز افزایش دهید.

9- مصرف سس مایونز، کره، خامه و محصولات چرب را محدود تر کنید.

برای پیشگیری از عفونت های ادراری به توصیه ی پزشک متخصص اورولوژی به دقت گوش دهید اما دقت کنید که رعایت بهداشت فردی اهمیت فراوانی دارد. مصرف آب به مقدار کافی می تواند تخلیه ی مثانه را افزایش داده و خطر عفونت های ادراری را کاهش دهد. در صورتی که سوند ادراری دارید رعایت بهداشت در جایگذاری آن می تواند در کاهش خطر عفونت ادراری موثر باشد.

 

 
 
پرسش كننده : مرد  چهل سال

سوال : لطفا برایم توضیح دهید چه تغذیه ای باید داشته باشم  كه زیاد دچار نفخ و گاز روده نشوم  چون این مشكل از نظر اجتماعی مرا آزار می دهد ؟ ضمنا من دچار ضایعه نخاعی كمری  هستم دچار چاقی  هستم دارای یبوست هستم وتاكنون در دوره آموزشی  تغذیه شركت نكرده ام

 

 
  پاسخ :

برای پیشگیری و کاهش نفخ توصیه می شود به نکات ذیل توجه بیشتری مبذول فرمایید :

1- تا جایی که می توانید در غیر ساعات اداری و رسمی فعالیت فیزیکی داشته باشید.

2- غذا هایی که باعث ایجاد نفخ بیشتری می شوند شناسایی کنید، مثل حبوبات، کلم، بادمجان، سویا، مغز ها، جو و... . و مصرف آن ها را کاهش دهید. برای کاهش دادن نفخ ناشی از حبوبات پیشنهاد می شود این حبوبات را شب قبل از پختن چند بار خیسانده و آب آن را دور بریزید.

3- در بین سبزیجات و میوه جات، کلم و انجیر نفخ بیشتری تولید می کنند.

4-  در هنگام خوردن غذا سعی کنید آهسته و با آرامش غذا میل نمایید. بعد از هر لقمه ی غذا قاشق و چنگال خود را به روی سفره بگذارید و بعد از اتمام جویدن کامل غذا، لقمه ی بعدی را آماده کنید. در بین غذا خوردن صحبت نکنید. هنگام خوردن غذا آب ننوشید.

در صورتی که با توصیه های فوق نفخ شما برطرف نگردید، می توانید از داروهای گیاهی مثل زیره استفاده کنید. در موارد خیلی شدید که داروهای گیاهی هم افاقه نکرد، با مراجعه به پزشک متخصص داخلی از دارو استفاده کنید.

 

برای درمان یبوست توصیه می شود مصرف میوه جات و سبزیجات را در برنامه ی ثابت غذایی خود (5 بار در روز) قرار دهید. مایعات کافی میل نمایید، حدود 8 تا 10 لیوان. بهداشت منظم روده نیز از یبوست جلوگیری می کند. (هرگاه احساس اجابت مزاج کردید در اسرع وقت به آن پاسخ مثبت دهید.)

استراحت کافی و آ رامش نیز از یبوست جلوگیری می نماید.

 مصرف یک قاشق مرباخوری روغن زیتون را در برنامه ی غذایی خود قرار دهید.

در صورتی که یبوست با روش های فوق درمان نگردید می توانید از ملین های گیاهی مثل پودر پسیلیوم استفاده کنید.

 

 
 
پرسش كننده : مرد  پنجاه  تا شصت سال

سوال :همه نكاتی كه برای جلوگیری از یبوست  در مقالات آموزشی و دستورات پزشك آمده بود را رعایت كردم  می خواهم بدانم چه راه حلی برای این مشكل  پیشنهاد می  شود  ؟ضمنا  من دچار ضایعه نخاعی كمری هستم ،  چاق  نیستم ،دچار یبوست و ریفلاكس معده هستم و تاكنون در دوره آموزشی  تغذیه شركت نكرده ام ، اما از مقالات آموزشی  سایت مركز ضایعات نخاعی  استفاده كرده ام .

 
  پاسخ :

در درجه ی اول صبح که  از خوا ب  بیدار می شوید با مصرف یک لیوان آب گرم و یا شیر داغ دستگاه گوارش (روده) را برای اجابت مزاج  تحریک کنید.

با اولین احساس اجابت مزاج در هر زمانی بلافاصله به آن پاسخ دهید و احساس اجابت مزاج را هرگز به تاخیر نیندازید.

 دوم استراحت کافی و آرامش داشته باشید.

 فعالیت (در مورد شما با اندام های فوقانی) از عوامل موثر در پیشگیری از یبوست می باشد.

 مایعات کافی هم در پیشگیری از یبوست بسیار موثر است.

 مصرف کافی الیاف یا فیبر که از طریق مصرف 5 بار در 24 ساعت میوه و سبزی به دست می آید خیلی مهم می باشد.

 هر روز یک قاشق مربا خوری روغن زیتون با سالاد یا غذا میل کنید.

 در صورتی که با رعایت موارد فوق یبوست شما درمان نشد می توانید از پودر پسیلیوم استفاده کنید.

 هر قاشق چای خوری از این پودر را با یک لیوان آب میل کنید. می توانید 1 تا 4 قاشق چای خوری از پودر پسیلیوم را در روز میل کنید. 

در صورتی که با اجرای توصیه ی فوق باز هم یبوست شما درمان نگردید، با متخصص داخلی مشورت کنید.

 

 
 
پرسش كننده : زن پنجاه تا شصت سال

سوال :توضیح  دهید  چه مواد غذایی برای من  مفید هستند ؟ ضمنا من دچار ضایعه نخاعی گردنی هستم ، چاق  نیستم،دچار یبوست هستم، بیشتر مواقع كم اشتها هستم وتاكنون در دوره آموزشی  تغذیه شركت نكرده ام

 

 
  پاسخ :

با تشکر از سوال جالبتان. موارد ذیل برای انتخاب غذا به شما کمک می کند :

1- سعی کنید مصرف میوه جات و سبزیجات را در برنامه ی ثابت غذایی خود (تا 5 بار در روز) قرار دهید.

 2- از مصرف قند های طبیعی مثل خرما و عسل غافل نشوید. در میان وعده ها حتما یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی را میل کنید.

 3- ازنان های سبوس دار و خوب پخته شده مثل نان سنگک استفاده کنید.

 4- مصرف سه بار لبنیات در روز را در برنامه ی ثابت و قطعی خود قرار دهید. 

5- روزانه حتما یک قاشق مرباخوری روغن زیتون به همراه غذا یا سالاد میل کنید.

 6- از قند های مصنوعی مثل شکر، قند و انواع فرآورده هایی که در آن ها شکر به فراوانی یافت می شود پرهیز کنید، این موارد شامل نوشابه ها و آبمیوه های بازاری می باشد.

 7- مصرف دو بار ماهی های چرب مثل ماهی قزل آلا را در هفته در برنامه ی غذایی خود قرار دهید.

 8- آب را به عنوان بهترین نوشیدنی خود انتخاب کنید.

تمام غذا ها خواص مربوط به خود را دارند، بنا براین مصرف متنوع غذاها و میوه جات برای بدن مفید است.

 از نکات مهم دیگر تعادل در مصرف مواد غذایی می باشد، به این معنا که از مواد غذایی مختلف به اندازه میل کنیم.

 نکته ی مهم دیگر مصرف کافی از مواد غذایی می باشد، یعنی نه کم و نه زیاد.

 مصرف یک قاشق آجیل  در روز را در برنامه ی غذایی خود قرار دهید.

 

 
 
پرسش كننده : مرد بیست تا سی سال

سوال :روزی چند ساعت نرمش می کنم مثلا زمانی که روی تخت هستم پاهایم را با کمک بدنم تکان می دهم و یا لب تخت می شینم و روی دستهام بلند می شم و این حالتها در هر نوبت صد بار انجام می دهم البته حالتهای دیگه هم هست که نمی تونم تشریح کنم و همچنین با کفش بریس و واکر هم روزی حداقل صد قدم راه می روم که باعث تعریق زیاد بدنم می شود و مثل یک ورزشکاز حرفه ای دائم در حال تمرین هستم با توجه به مواردی که گفتم میزان مایعات و ویتامین و مواد غذایی مورد نیاز من چقدر هست و دیگر از چه موادی خوراکی بیشتر استفاده کنم تا ماهیچه های تحلیل رفته پاهام به حالت قبل باز گردد؟ با تشکر فراوان بابت مطالب ارزنده ای که در سایت می گذارید ضمنا  من دچار ضایعه نخاعی كمری  هستم  ، چاق نیستم ،دچار یبوست نیستم و تاكنون در دوره آموزشی  تغذیه شركت نكرده ام اما از مقالات آموزشی سایت مركز ضایعات نخاعی استفاده كرده ام

 

 
  پاسخ :

همین که فعالیت بدنی در برنامه ی ثابت زندگی شما قرار گرفته است، تضمین کننده ی سلامت قلب و طول عمر شماست ان شاء الله.

 برای یک فرد معمولی مصرف 8 تا 10 لیوان آب در روز کافیست. برای یک فرد جوان مثل شما نیازمند محاسبه ی مقدار آب نیستیم، تشنگی خود بیانگر مقدار نیاز شما به آب خواهد بود.  

در صورتی که خیلی فعالیت دارید یک بطری کوچک آب در کنار دست خود داشته باشید و هراز چندگاه یک جرعه آب بنوشید.

 یک فرد جوان مثل شما که از سایر جهات سالم است، نیازی به مصرف مکمل های ویتامینی ندارد مگر این که آزمایشات حاکی از کمبود این مواد باشد.

 مصرف غذا های متنوع از همه ی گروه های غذایی تمام نیاز های غذایی و ویتامینی شما را تامین می نماید.

برای بهتر شدن اندام های تحلیل رفته ی شما بهترین کار فعالیت بد نیست که شما هم اکنون آن ها را انجام می دهید.

شما حتما باید در معرض آفتاب حداقل به مدت یک ربع تا نیم ساعت قرار بگیرید.

 مصرف لبنیات 3 بار در روز برای شما ضروریست. چنانچه چربی خون شما طبیعی است مصرف 3 تا 5 بار تخم مرغ در هفته نیز منبع پروتئینی خوبیست.

 دقت داشته باشید همان طور که ذکر شد فعالیت و تحریک عضلات چه به وسیله ی راه رفتن باشد چه نرمش از مهم ترین نکات می باشد.  

 
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: دوشنبه 28 مهر 1393 09:16 ق.ظ