تبلیغات
ولاردشت: گیاهان دارویی، پزشکان بی زبان - پرسش و پاسخ

پرسش و پاسخ

دوشنبه 28 مهر 1393 08:56 ق.ظ

نویسنده : احمد قزوینی
ارسال شده در: پاسخ به سوالات ،دختری 22 ساله هستم. مدت 4 ماه به طور منظم از محلول ماینوکسیدیل 2درصد در نواحی کم پشت موهایم استفاده می‌کردم و بعد از این مدت نتیجه بسیار خوبی گرفتم. نمی‌دانم تا چه زمان باید آن را ادامه بدهم؟ آیا درست است که با قطع مجدد مصرف ماینوکسیدیل، ریزش موها برمی‏گردد؟

1630***0910

پاسخ

دکتر مهدی سبکتکین

متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

ماینوکسیدیل محلولی است که در درمان ریزش موی ارثی استفاده می‏‏شود. معمولا 2 تا 6 ماه پس از شروع محلول، اثرات درمانی دارو مشخص می‏شود. دارو باید طولانی‏مدت مصرف و پس از پاسخ‏دهی مناسب به‏تدریج قطع شود. قطع ناگهانی دارو باعث ریزش موهای رشدکرده در حین درمان می‏شود. توصیه می‏کنم دارو تحت‌نظر متخصص پوست تجویز و استفاده شود.

پرسش


لطفا در مورد سلولیت و راه‌های درمان آن توضیح دهید.5808***0936

پاسخ

دكتر سید مسعود داودی

متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی بقیه‌ا...

ما دو نوع سلولیت داریم؛ یك نوع سلولیت، عفونت میكروبی پوست و بافت زیرپوستی است كه عامل ایجادكننده آن میكروبی به نام «استرپتوكوك» و شایع‌ترین محل ایجاد آن روی ساق پاست اما ممكن است در قسمت‌های دیگر بدن مانند صورت هم بروز كند. نوع دیگر سلولیت، در اثر چاقی‌های موضعی و در بعضی قسمت‌ها مانند ناحیه داخلی و بیرونی ران، داخل شكم، پهلوها و بازوها ایجاد می‌شود. این چاقی‌های موضعی در خانم‌ها بیشتر دیده می‌شود زیرا توده چربی خانم‌ها بیشتر از آقایان است. از طرفی پوست بافت چربی خانم‌ها به شكلی است كه باعث می‌شود سلولیت بیشتر مزاحمت ایجاد كند. الیاف بافت همبندی در پوست خانم‌ها حالت عمودی دارد و تجمع چربی در كنار یا لابه?لای بافت همبندی باعث می‌شود فرورفتگی‌ها و برجستگی‌هایی در پوست ظاهر شود كه از نظر ظاهری خیلی خوشایند نیست. مهم‌ترین درمان سلولیت ناشی از تجمع چربی، انجام ورزش و فعالیت بدنی است. در میان ورزش‌ها ورزش‌های آبی مانند شنا و پیاده‌روی مناسب‏تر هستند. در كنار ورزش، می‌توان از روش‌های كمكی دیگر مانند كرم‌های ضدسلولیت كه البته کارایی چندانی ندارند، بعضی دستگاه‌های مختلف لیزر یا دستگاه‌های كمكی که با امواج رادیویی كار می‏كنند و به اسم RF مشهور هستند و دستگاه‌هایی كه با امواج صوتی چربی‌ها را آب می‌كنند، استفاده كرد. اگر این روش‌ها هم موفق نباشند، از روش‌های شبه جراحی مانند لیپوساكشن و لیپولیز كمك می‌گیریم. این اقدام‌ها موفق‌تر هستند اما عوارض بیشتری هم دارند زیرا تهاجمی‌ترند.

پرسش

پرسش اول: آیا انجام اپیلاسیون برای خانم‌های باردار ضرری دارد؟ به جنین آسیب می‌رساند؟ 5105***0918

پرسش دوم: آیا برای رفع تیرگی ناحیه تناسلی و اطراف آن روشی به جز لیزر وجود دارد؟ 9865***0939

پرسش سوم: آیا استفاده از پودر یا كرم موبر در ناحیه تناسلی مشكل‌زاست؟ 0035***0910

پرسش چهارم: دختری 16 ساله هستم. از دوران ابتدایی چند كك‌ومك روی بینی‌ام ظاهر شدند و دیگر از بین نرفتند. با اینكه از ضدآفتاب استفاده می‌كنم، باز هم پوستم كك‌ومك می‌زند. خوشبختانه این كك‌ومك‌ها تا حدودی از بین می‌روند ولی كك‌ومك‌های گذشته هنوز باقی مانده‌اند. چه راه‌حلی برای از بین بردن آنها پیشنهاد می‌كنید؟ 7682***0918

پرسش پنجم: دختری 3 ساله دارم كه موهای كمی دارد. یك‌بار موهایش را تیغ زدم اما فایده‌ای نداشت. كم‌مویی ژنتیكی هم نداریم. آیا لازم است دوباره موهایش را تیغ بزنم؟ 1827***0916

پاسخ

دكتر سیده زهرا قدسی

متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران

پاسخ اول: نه، اپیلاسیون كاملا به پوست مربوط است و ارتباطی به داخل بدن ندارد.

پاسخ دوم: این منطقه معمولا در بیشتر افراد تیره‌تر از سایر قسمت‌های پوست است، اما این تیرگی در افراد سبزه و كسانی كه ذاتا پوست تیره‏ای دارند واضح‌تر است. تیرگی ناحیه تناسلی در افراد چاق هم بیشتر است و معمولا با كاهش وزن كمتر می‌شود. گاهی وجود برخی میكروب‌ها و قارچ‌ها باعث تیرگی پوست می‌شود. لیزر از راه‌های رفع تیرگی ناحیه تناسلی نیست و معمولا براساس اینكه مشكل یا علت ایجاد تیرگی چه باشد، درمان می‌‌شود. مثلا اگر چاق هستید، باید وزنتان را كم كنید و اگر به میكروب و قارچ آلوده شده‌اید، لازم است آنها را درمان كنید تا متعاقب آن تیرگی هم از بین برود. اگر تیرگی طبیعی نیست و احساس می‌كنید بیش از حد معمول است و آزارتان می‌دهد به یك متخصص پوست مراجعه كنید.

پاسخ سوم: موبرها چه به صورت پودر و چه به شكل كرم حاوی مواد شیمیایی‌ای هستند كه كارشان حل كردن ساقه‌ مو و جداكردن آن از پوست است. این مواد شیمیایی می‌توانند پوست برخی افراد را ملتهب و قرمز و خارش ایجاد كنند. فرقی هم نمی‌كند از این مواد در كدام قسمت پوست استفاده شود. اگر قبلا از این مواد در سایر قسمت‌های پوست استفاده كرده‌اید و مشكل نداشته‌اید برای ناحیه تناسلی هم می‌توانید از آنها استفاده كنید. به شرط آنكه زمان استفاده از آن طولانی نشود، اما اگر قبلا آنها را روی پوست استفاده نكرده‌اید، بهتر است ابتدا این كرم‌ها را روی قسمت كوچكی از پوست آزمایش كنید؛ اگر التهابی ایجاد نشد، می‏توانید آن را برای موزدایی تمام بدن به‏کار ببرید.پاسخ چهارم: استفاده از کرم ضدآفتاب یا دوری از آفتاب و نور با شیوه‏های مختلف برای پوست الزامی است زیرا این کار باعث می‌شود هم لكه‌هایی كه در حال حاضر دارید بزرگ‌تر و پررنگ‌تر نشوند و هم لكه‌های جدید به وجود نیایند. گاهی فرد خال‌های ریز سطح پوست را با كك‌ومك اشتباه می‌گیرد. اگر این لكه‌ها خال باشند، باید تحت‌درمان برداشتن خال قرار بگیرند اما اگر لكه‌ها کك‌ومك باشند، با استفاده از برخی داروها می‌توان آنها را كم‌رنگ‌تر كرد. جزییات دارو بر اساس شرایط پوستی فرد و پس از معاینه تجویز می‌شود. استفاده از لیزر نیز كمك‌كننده است.

پاسخ پنجم: تیغ‌زدن تاثیری در افزایش موها ندارد. بیشتر كودكان در این سنین موهای ظریف و نازكی دارند در نتیجه حجم موهایشان كم به نظر می‌رسد و این به معنای ابتلا به بیماری یا مشكل خاصی نیست. البته سابقه كم‌خونی، وزن‏نگرفتن، خوب غذا نخوردن کودک و... باعث كم‌پشتی موها می‏شود. در نتیجه کودک باید بیشتر بررسی و در صورت ابتلا به بیماری‏ درمان شود. اگر كودك سالم باشد، خوب رشد می‏کند و خوب غذا می‌خورد، مشكلی وجود ندارد و معمولا با افزایش سن وضعیت موهایش بهتر خواهدشد. بسیاری از این كودكان در بزرگسالی موهای پرپشت و خوبی خواهند داشت.

پرسش

پرسش اول: خانمی 28 ساله هستم. حدود 2 سال است قسمت بالای ابروهایم رشدی نداشته است. از داروهای گیاهی زیادی استفاده كرده‌ام اما تاثیری نداشت. لطفا راهنمایی‌ام كنید. 9386***0919

پرسش دوم: آیا امكان دارد موهای دختر جوانی كه در اثر ابتلا به تخمدان پلی‌كیستیك دچار آلوپسی شقیقه‌ها شده است، بدون استفاده از ماینوكسیدیل و فقط با درمان هورمونی مثل مصرف قرص ضدبارداری رشد كند؟ 3106***0911

پاسخ

دكتر حسین طباطبایی

متخصص پوست

استاد دانشگاه علوم پزشكی تهران

پاسخ اول: با توضیحی كه داده‌اید، یعنی تا 2 سال پیش، ابروی طبیعی داشته‌اید و از 2 سال قبل دچار این مشكل شده‌اید. علت این مشکل این است كه بیشتر خانم‌ها برای برداشتن ابروهایشان از موچین استفاده می‌كنند. گاهی وقتی مو از داخل پوست كنده می‌شود، یك خونریزی میكروسكوپی در ریشه مو اتفاق می‌افتد و فولیكول مو را از بین می‌برد. این اتفاق باعث می‌شود مو دیگر رشد نكند. این روند به آرامی و در طولانی‌مدت انجام می‌شود بنابراین خانم‌ها به‌تدریج متوجه می‌شوند ابروهایشان كم‌پشت‌ و موها نازك‌ شده است. بیشتر خانم‌‌ها فكر می‌كنند ریزش موی ابروهای‌شان ناشی از بیماری است در حالی که این‌طور نیست و این مشکل با مصرف دارو نیز درمان نمی‌شود. واقعیت این است که بیشتر خانم‌ها در سن بالا ابروی چندانی ندارند زیرا مرتب آنها را با موچین كنده‌اند و مجبور می‌شوند برای جبران آن از روش تاتو استفاده كنند كه توصیه‌شده‌ نیست. اگر خانم‌ها برای مرتب كردن ابروهایشان به جای موچین از تیغ استفاده كنند، دچار چنین مشكلی نمی‌شوند ولی برای برداشتن موهای زائد پشت لب، زیر چانه، بین دو ابرو و قسمت‌هایی كه مایل نیستید مو داشته باشد، استفاده از موچین بهتر است.


پاسخ دوم: در درجه اول باید تخمدان پلی‌كیستیك درمان شود زیرا باعث ترشح هورمون‌های نابجا و مردانه و ریزش مو می‌شود. اتفاقا یكی از راه‌های درمان تخمدان پلی‌كیستیك مصرف هورمون‌های ضدمردانه و قرص‌های ضدبارداری است. این داروها باعث می‌شوند موهای نازك?شده ناحیه شقیقه‌ها دوباره ضخیم شوند اما اگر درمان خیلی دیر شروع شود، به‌طوری كه برخی از موها در اثر نازكی تدریجی به مرگ رسیده و رشد نكرده باشند، دیگر تاثیری روی آنها نخواهد داشت و موها دوباره رشد نخواهند كرد.

پرسش

دختری 19ساله هستم. پوستم حالت پوست مرغی دارد. از کرم و قرص زینک و ویتامین استفاده کردم ولی خوب نشد. یک هفته است که از لایه‏بردار زنیاک استفاده می‏کنم. به نظر شما تا چند وقت باید از این دارو استفاده کنم تا پوستم صاف شود؟ 5924***0919

پاسخ

دکتر محمد شیزرپور

متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران

حالت پوست مرغی یک خصلت ژنتیکی و یکی از انواع نرمال پوست است و بیماری محسوب نمی‏شود. روش‏هایی برای بهتر کردن آن وجود دارد، اما قابل ریشه‏کن شدن نیست. استفاده از کرم ترکیبی حاوی سالیسیلیک‏اسید و روغن زیتون و همچنین ترکیب‌های رتینوئید در درمان این حالت موثر هستند ولی استفاده از کرم و قرص زینک یا مصرف ویتامین فایده‏ای ندارند. مصرف خودسرانه دارو درست نیست. بهتر است برای گرفتن داروی مناسب براساس نوع مشکل و شدت آن به پزشک مراجعه کنید.

پرسش

پرسش اول: دختری 21 ساله هستم. لطفا در مورد مصرف مداوم آزلاییك اسید برای جای جوش‌ توضیح دهید. ف.ش از خرم‌آباد

پرسش دوم: آقایی 34 ساله هستم. مدتی است تعداد زیادی خال قهوه‏ای کوچک روی بدنم به‏خصوص صورت و دستم به‌وجود آمده است. علت و راه رفعش چیست؟ به علت شغل مدرسی با ماژیک وایت‏برد در تماس هستم. آیا این مساله می‏تواند تاثیر بگذارد؟ 6240***0912

پاسخ

دكتر غلامحسین غفارپور

متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران

پاسخ اول: جای جوش‌هایی كه قرمز و در مواردی تیره‌رنگ می‌شوند معمولا بدون درمان و به طور خودبه‌خود بهبود پیدا می‌كنند و از بین می‌روند اما این روند زمان می‌برد و ممكن است مثلا یك سال طول بكشد. استفاده از آزلاییك اسید ضرری ندارد اما بهتر است به جای درمان جای جوش‌ها خود جوش‌ها را درمان كنید تا دیگر صورتتان جوش نزند یا كمتر شود. در این صورت دیگر نیازی به استفاده از داروهای روشن‌كننده نخواهید داشت.

پاسخ دوم: ماژیك وایت‌برد هیچ نقشی در ایجاد لكه‌های قهوه‌ای پوست ندارد. این لكه‌ها می‌توانند کك‌ومك یا خال‌های سطحی باشند و پوست هر انسانی معمولا حدود 30 تا 40 درصد از این خال‌ها و لکه‏ها را دارد. گاهی این خال‌ها مسطح است و قابل‌لمس نیستند، گاهی هم برجسته و قابل لمس‏اند. افزایش خال‌ها بیشتر جنبه خانوادگی و وراثتی دارد و قرارگیری در نور آفتاب، آنها را افزایش می‌دهد بنابراین جای نگرانی نیست اما می‌توانید با مراجعه به پزشك متخصص پوست بیشتر مورد ارزیابی قرار بگیرید.
از هفته نامه سلامتالکت
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: دوشنبه 28 مهر 1393 09:11 ق.ظ