تبلیغات
ولاردشت: گیاهان دارویی، پزشکان بی زبان - ایده راه اندازی شبکه تلویزیونی کشاورز

ایده راه اندازی شبکه تلویزیونی کشاورز

یکشنبه 27 مهر 1393 01:12 ب.ظ

نویسنده : احمد قزوینی
ارسال شده در: کشاورزی ،

(شبکه تلویزیونی کشاورز ) :

 تحقق سیاستهای کلی نظام در بخش کشاورزی وطرح مسائل اساسی کشاورزی به منظور رسیدن به سند چشم انداز بخش و ترسیم نقشه راه برای دستیابی به این مهم  اینجانب را برآن داشت تا مقوله های مختلف وراهکارهای متعدد را بر رسی و آزمایش نموده ، بهترین و کوتاهترین راه را جهت تشکلی جامع بعنوان جامعه هدف و مخاطب تخصصی شبکه کشاورز را طراحی و پیشنهاد نمایم .

 بهره مندی وتاثیر پذیری کشاورزان از آموزشهای ترویجی ( آموزش بزرگسالان )، آشنایی با برون داد کنفرانسها ، سمینارها و قوانین و بخشنامه های کشاورزی ، کسب تجارب کشاورزان پیشرو از کشورهای درجه یک جهان (رهیافت تجربی ) ، انتقال یافته های تحقیقی ترویجی ، بازاریابی محصولات تولیدی ،کسب اخبار هوا شناسی بمظور برنامه ریزی جهت کشت محصولات ، فروش نهاده های کشاورزی ،انجام سایر آموزشهای کشاورزی بصورت سمعی و بصری در اوقات فراغت در کنار اعضای خانواده برای مردان ، زنان و فرزندان کشاورز در منزل (تحقق دور کاری آموزشی )، مهمترین فایده  دادن اختیار به کشاورز در انتخاب و تنظیم زمان فراغت خود و زمان پخش برنامه تلویزیونی[1].

به اجرا در آوردن چنین برنامه مهمی نیاز به صرف بودجه و هزینه زیاد دارد  و دولت میبایست جهت دستیابی به این هدف مهم در بخش کشاورزی بودجه خاصی ببیند ، اما در این طرح تامین هزینه این شبکه از طریق:

1-   از طریق بخش خصوصی با پخش آگهی های تجارتی و معرفی کالا و خدمات صرفا کشاورزی .

2-   از طریق دولت و شرکتهای وابسته کشاورزی با خرید زمان جهت پخش برنامه ها ی ویژه .

3-   اختصاص بودجه های دولتی و مشوق های وزارتی .

4-   کمک و هدایای خیرین بخش کشاورزی .

پیش بینی شده است .

 

با توجه به آمار جمعیتی جهان از 2/6میلیارد جمعیت جهان 5/2 میلیارد کشاورز می باشند طی بیست سال گذشته درصد نیروی کارکشاورزی روند کاهنده داشته بطوریکه درسال -1980- 52درصد ، 1990 – 42 درصد ،  2001-  36 درصد رسیده است . این روند در تمامی قاره های جهان دیده میشود ودر ایران روند کاهش 26 درصد است . در حال حاضر 51 درصد جمعیت روستایی ایران بکار کشاورزی اشتغال داشته که با توجه باینکه از 13 اقلیم کشاورزی جهان 11 اقلیم در کشور ما وجود دارد . حال اگر در فکر افزایش این تعداد و برنامه ریزی جهت ارتقای کیفی و سطح دانش آن اقدام نشود این روند کماکان ادامه می یابد . با این اوصاف راه اندازی و تولید برنامه تلویزیونی برای این قشر حیاتی جامعه بصورت هفتگی و در بخشهای :

-         تحقیقات آموزش و ترویج                   - حفظ نباتات

-         صنایع تبدیلی بخش کشاورزی             - تعاونی روستایی

-         تولیدات گیاهی و دامی                       - شرکتهای متعدد تحت پوشش

-         شیلات و آبزیان                               - جنگل مرتع و آبخیزداری

-         آب و خاک ومکانیزاسیون                  - تنظیم بازار محصولات کشاورزی

-         امور زمین و تغییر کاربری                - توسعه سرمایه گذاری وامور بانکی

ضرورتی غیر قابل انکار است .[2] 

    ما میتوانیم با تولید برنامه هفتگی برای ذی علاقگان پر شمار بخش کشاورزی بشکل نوین بجای واردات کالاهای مختلف کشاورزی صادر کننده آن باشیم .

    اینجانب آمادگی کامل دارم در صورت صلاحدید وزیر محترم و مسئول صدا و سیما شخصا این طرح را به نتیجه برسانم .

   احمد قزوینی ، 

 

 

 1-       در سال 87 طرح ایجاد شبگه تلویزیونی کشاورز به نظام پیشنهادات جهاد کشاورزی استان توسط اینجانب داده شد که متاسفانه گفتند این طرح قابلیت اجرا ندارد و رد نمودند.

[2] - منبع آماری : موسسه پژوهشهای برنامه ریزی و اقتصاد کشاورزی – روزنامه ایران به شماره 3495  تاریخ 21/8/85 صفحه 8
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: یکشنبه 27 مهر 1393 02:20 ب.ظ